Moj TV - TV Program za 200+ kanala
Strateška vazdušna odbrana
Američki vojni pilot i igrač bejzbola otkriva da je vojna služba njegov životni poziv
  • Naša ocena6/10
  • Vaša ocena-

Strateška vazdušna odbrana

STRATEGIC AIR COMMAND

, 1955., SAD, 110 min.
Strateška vazdušna odbranaStrateška vazdušna odbranaStrateška vazdušna odbranaStrateška vazdušna odbranaStrateška vazdušna odbrana
0.0
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Hej! Trebamo i tvoju ocenu
Godine 1956. nominirana za Oskara za najbolji scenarij, akcijska drama glasovitog Anthonyja Manna (Gola mamuza, Čovek sa Zapada, Winchester 73, El Cid), majstora u kreiranju istorijskih spektakala te izuzetno vešto režiranih i psihološki iznijansiranih vesterna, nadahnuta je istinitom pričom o legendarnom igraču bejzbola Tedu Williamsu iz momčadi Boston Red Soxa. Williams je ujedno bio i pilot američkih vojnih snaga sa iskustvom stečenim u Drugom svetskom ratu, koji je u zenitu sportske karijere mobilisan za rat u Koreji, čime je okončana njegovo igranje bejzbola.

Markantni Robert "Dutch" Holland (J. Stewart) rezervni je poručnik američkog vojnog vazduhoplovstva i daroviti igrač bejzbola koji tokom proleća marljivo trenira sa svojom momčadi St. Louis Cardinals, a pod brižnim okom trudne supruge Sali (J. Allyson). Duč i Sali u braku su pet meseci, i obadvoje veruju da je pred njima miran život. No to će se promeniti kad general Rusti Kastle (J. Millican) Duča pozove da se na 21 mesec ponovno aktivira u vojnoj službi. Dučov je zadatak da pod zapovedništvom generala Enisa C. Havksa (F. Lovejoy) mlade pilote podučava borbenim veštinama koje bi mogle biti nužne u slučaju eskalacije hladnog rata. A kad ponovo odjene vojnu uniformu, te kad se sa Sali preseli u vojnu bazu Karsvel u Fort Vortu u Teksasu, Duč će unatoč supruginu protivljenju shvatiti da je vojna služba njegov životni poziv.

Izvrsno režiran film Anthonyja Manna, snimljen prema scenariju Beirnea Laya Jr.-a, dvaput za Oskara nominiranog potpisnika predloška za izvrsnu ratnu dramu "Eskadrila u podne" Henrija Kinga, sentimentalno je i propagandistički intonirano ostvarenje koje obiluje za ono vreme vrlo atraktivnim prizorima vazduhoplovnih vežbi i letova, koje odlikuje sjajna fotografija oskarovca Viliama H. Danielsa (Ninotchka, Mačka na vrućem limenom krovu, Kako je osvojen Divlji zapad), te koje nose raspoloženi nastupi glumačke postave predvođene velikim Jamesom Stewartom (Vrtoglavica, Divan život, Prozor u dvorište), čestim Mannovim saradnikom i dobitnikom dvaju Oskara.


Možda će vam se svideti
 
Fox Fire / FoxfireFox Fire / Foxfire
akcija drama romantika
  • Fox Fire / Foxfire
  • Ocjena: 2/3
  • 92min, 1955
  • Jane Russell, Jeff Chandler, Dan Duryea, ...
  • Režija: Joseph Pevney
 
Vrata KineVrata Kine
akcija drama ratni
Grupa francuskih legionara plaćenika se infiltrira kod neprijatelja kako bi ih uništila
  • China Gate
  • Ocjena: 2/3
  • 97min, SAD 1957
  • Gene Barry, Angie Dickinson, Nat 'King' Cole...
  • Režija: Samuel Fuller
 
Pilot mlaznjakaPilot mlaznjaka
akcija drama romantika
Džim Šenon ima zadatak da prati sovjetskog pilota koji želi da ga namami u SSSR...
  • Jet Pilot
  • Ocjena: 2/3
  • 113min, SAD 1957
  • John Wayne, Janet Leigh, Jay C. Flippen, ...
  • Režija: Josef von Sternberg...
 
Krvavi prestoKrvavi presto
akcija drama
Adaptacija Shakespearevog "Macbetha“ prilagođena atmosferi srednjevekovnog Japana
  • THORNE OF BLOOD...
  • Ocjena: 3/3
  • 100min, Japan 1957
  • Toshiro Mifune, Takashi Shimura, ...
  • Režija: Akira Kurosawa
 
Legenda o izgubljenom graduLegenda o izgubljenom gradu
akcija drama avantura
  • LEGEND OF THE LOST
  • Ocjena: 2/3
  • 105min, 1957
  • John Wayne, Sophia Loren, Rossano Brazzi, ...
  • Režija: Henry Hathaway
 
CIEN / SHADOWCIEN / SHADOW
akcija drama
  • CIEN / SHADOW
  • Ocjena: 2.5/3
  • 98min, 1956
  • Zygmunt Kestowicz, Adolf Chronicki, ...
  • Režija: Jerzy Kawalerowicz
 
HondoHondo
akcija drama vestern
Usamljeni kauboj odluči da pomogne nezaštićenoj porodici u odbrani od Indijanaca
  • HONDO
  • Ocjena: 2.5/3
  • 83min, 1953
  • John Wayne, Geraldine Page, Micheal Pate, ...
  • Režija: John Farrow
 
Against the WindAgainst the Wind
akcija drama ratni
  • Against the Wind
  • Ocjena: 2/3
  • 96min, 1948
  • Robert Beatty, Simone Signoret, Jack Warner...
  • Režija: Charles Crichton
Komentari
Neregistrirani korisnik (nemate pravo komentarisanja)
 
Povezane vesti
Oglašavanje  •  Impressum  •  Kontakt  •  Uslovi korišćenja  •  Facebook  •  Twitter
© 2025 Moj TV Portal d.o.o. | mojtv.hr - mojtv.net - tv spored Moj TV - TV Program za 200+ kanala