Američka luka Perl Harbor tokom leta 1941. Među vojnicima na obuci je i Robert Li Previt (M. Klift), bokser koji je jednom u ringu oslepeo protivnika, zbog čega ne želi da se pridruži vojničkom bokserskom timu. Tom odlukom isprovocira vodnika Denu Holmsa (P. Ober) koji drugim vojnicima naredi da Previtu maksimalno otežaju obuku i život u kasarni. Bežeći od teške svakodnevice, u kojoj se sukobljava i sa grubim oficirom Džadsonom (E. Borgnajn), Previt će ubrzo početi da se zbližava sa atraktivnom barskom zabavljačicom Almom "Lorin" Berke (D. Rid). Istovremeno, senzibilna Holmsova supruga Karen (D. Ker) započinje ljubavnu vezu sa markantnim oficirom Miltonom Vordenom (B. Lankaster). Strastvene ljubavne veze i zategnuti odnosi među vojnicima i oficirima konačno će dovesti do tragedije...
Dok Džonsov roman odlikuje izraženi naturalizam u prikazu zbivanja u Perl Harboru neposredno pred početak Drugog svetskog rata, reditelj Zinemann uz saradnju scenariste Danijela Taradaša (Zvono, knjiga i sveća) taj naturalizam znatno ublažava, pri tome ublažavajući i neke provokativne detalje iz proze. Uprkos tome film krasi sugestivna atmosfera rastućeg očaja i rezignacije, a vrlo efektno je razrađen temeljni motiv romana, suprotstavljanje senzibilnih pojedinaca brutalnosti unutar vojne jedinice kojoj pripadaju.
Glavni mamci za gledaocesu tadašnje velike zvezde u glumačkoj ekipi, od B. Lankastera (Obračun kod OK Korala, Gepard) i M. Klifta (Ispovedam se, Mesto pod suncem), do D. Ker (Crni narcis, Kralj i ja) i F. Sinatre (Okeanovih 11, Mandžurijski kandidat), ali aduti filma su i spretno umetanje melodrame i naglašena emotivnost. Prema nekim pričama Sinatra je ulogu dobio zahvaljujući svojim vezama sa mafijom, što je F. F. Kopoli kasnije poslužilo za intrigantnu epizodu u "Kumu", no bez obzira na to Sinatra je zaista odličan i za svoju je ulogu zasluženo osvojio Oskara.